Membrana osmotyczna działa na zasadzie odwróconej osmozy - procesu, w którym woda, wbrew naturalnej osmozie, jest przeciskana przez półprzepuszczalną barierę.
- Błona ta przepuszcza jedynie cząsteczki wody (H2O).
- Wszelkie zanieczyszczenia, sole mineralne, metale ciężkie, bakterie i inne cząsteczki są zatrzymywane na powierzchni membrany.
- Zanieczyszczenia te są następnie wypłukiwane i odprowadzane do kanalizacji jako ściek/odpad.
W rezultacie otrzymujemy czystą wodę, zwaną permeatem, która trafia do zbiornika magazynującego.